היהודים באים

0
בשבועות האחרונים קמה מחאה כנדר "היהודים באים" היא נתפשת בטעות כתכנית כנגד.
האמת רחוקה מזה כרחוק מזרח ממערב, אומר בתכנית המשקפת נאמנה את התרבות היהודית חילונית, תרבות שאוהבת את הקישור אך בו בזמן מבקרת אותם חושבת עליהם ומבינה כי אפילו באגדות אף אחד לא מושלם …

הטענה שהתכנית "היהודים באים" מזלזלת בדת היהודית הינה צעד נוסף בהשתלטות של הממסד האורתודוכסי על העולם התרבותי העשיר שנקרא יהדות. לא תהיה זו אשמת האורתודוקסיה אם מהלך זה יושלם, כי אם אשמתנו אנו. ויתרנו על הזכות לקרוא את ארון הספרים היהודי בעייני רוחנו. מרביתנו, כשאנו קוראים בתנ"ך או במשנה וכדומה, לובשים לרגע תחפושת של "דתי" מבקשים ממנו להסביר לנו את הטקסט ונוהגים בו כאילו אנו זרים לא ולא קשורים אליו בעבותות (אם נרצה או לא נרצה)

 

החילוניות היא זרם ביהדות, זה הזרם שממנו יצאו, זיגמונד פרוייד ואלברט איינשטיין. זה הזרם ממנו יצא בנימין זאב הרצל, חיים וייצמן וביאליק. זה הזרם שהחל בהתיישבות בכל חלקי הארץ, שהקים את מדינת ישראל, והפך חלום בן אלפיים שנה למציאות.

תהיה זאת טעות נוראית להגדיר חילוניות כלא דתיות, ההחלצה שהחל לצערי שהן עוברות כי סופו, כמו שאנו נוכחים בימים אלו, ויתור על זכותנו לתפיסת היהדות שלנו. האמירה כי התכנית ואוהדיה בזים ליהדות קובעת האירועים שאנו פחות יהודים מחובשי הכיפות.

יש יהדות בלי כיפה, יהדות חילונית, היא מכבדת את המסורת שלה, אך מתוך אותו כבוד בוחנת אותה, מבקרת אותה. מתוך האהבה אליה היא לעיתים צוחקת ממנה. מתוך הקשר הזה, האהבה העזה לארון הספרים שלה ומעל הכל לשפה המדהימה הזו, שהיא בזמן ובעונה אחת מהוותיקות ומהצעירות בלשונות האדם, היא מקיימת אותה ומחדשת אותה.

חיבור לדת כמו כל חיבור תרבותי לא שאלה של טעם או אמונה אלא שאלה של יחס, אני יהודי-חילוני-ישראלי יש לי יחס לדת היהודית, מכיוון שאני חילוני, אני מאמין שכל דבר שנכתב ראוי לבינה, לביקורת ואנחנו צריכים להתייחס להומוריסטית רחמנא ליצלן. התכנית היהודים באים מבטאת את התרבות שלי בצורה המדוייקת ביותר מזה שנים. זוהי תכנית יהודית מאין כמוה.

כותבים

השאר תשובה

Please enter your comment!
Please enter your name here