למה אני מעדיף לקנות בעסק "לא כשר"

0
צילום:יונית צדוק
צילום:יונית צדוק

הטור היום "מתבשל" לי בראש כבר כמה שבועות, מאז הפוסט המפרגן לגלידה "גולדה" הנפלאה.
מספר חברים בחריש שלנו מצאו לנכון להציע לבעלים להוסיף כשרות לבית העסק וכך יתרחבו עסקיו.
לקח לי קצת זמן להבהיר לעצמי ולארגן למה הדבר קומם אותי כל כך, ואנסה להסביר זאת בהמשך הטור.

הבהרה- מרבית משגיחי הכשרות הם אנשים ישרים

תעודת הכשר, כמו כל תעודה דורשת פיקוח מסוים על תהליכי הייצור, חומרי הגלם שיטת העבודה, טיפול בכלים וכדומה. נכון, כמו בכל מקצוע יש המשקיעים יותר, יש המשקיעים פחות וישנו גם חלק העושה את מלאכתו רמייה. אני בטוח שחלקם של אלו בקרב משגיחי הכשרות אינו עולה על חלקם בקרב המכונאים, הגננים או כל בעל מקצוע אחר.
אם כך, מדוע חילונים רבים מתייחסים אליהם כאל אוכלי חינם?

מה לכשרות ולערוצים בספרדית

עברתם לחריש בשעה טובה, וזה הזמן להתחבר לספק תוכן, כלומר כזה שנותן לנו ערוצי צפייה, אל דאגה הם כבר ימצאו אתכם. אתם יוצרים קשר עם שני ספקים. הספק הראשון מציע לכם חבילה במחיר 200 שקלים הכוללים את ערוצי הספורט, הבידור והילדים הידועים כדוגמת הופ, לולי ובייבי(סיטר)..
הספק השני מציע בערך את אותה החבילה בתוספת מגוון ערוצים בספרדית בעלות של 230 שקלים לחודש. מאחר והספק השני נגיש יותר, בשיחה עם סוכן המכירות אתם מציעים הצעה הגיונית, אני אוותר על הערוצים בספרדית ואתם תפחיתו את השירות ב30 שקלים לחודש. או אז משיב הסוכן, כי מכיוון ויש קהל יעד דובר ספרדית לחברה, המודל הכלכלי אינו מאפשר למלא את בקשתכם.
מה אתם הייתם עושים? על פי כל היגיון מתקשרים עם הספק שנותן לכם בדיוק מה שאתם צריכים במחיר מוזל יותר.
אז מה הקשר או ה"כשר"?
אני מכיר את הטיעונים שכשר זה "בריא" יותר ונקי יותר, למען האמת מעולם לא ראיתי מחקר מהימן על כך וממילא על כל מחקר כזה ניתן למצוא שניים שיפריכו אותו. (גבנ"צ מלא כולסטרול, ובשר אדום מלא כלוסטרול, אני בספק אם הם בריאים יותר אם מחכים כמה שעות ביניהם). לגבי ניקיון ואיכות, זה תפקיד המדינה על סמך קריטריונים מבוססי מחקר מדעי, ולא על סמך חוקים בני 3000 שנה שנכתבו מסיבות תיאולוגיות ולא בריאותיות.
משגיח הכשרות עולה כסף, מדובר באדם המבצע עבודה ומגיע לו שכר עליה, חד משמעית.
אלא שלי, כחילוני, אין עניין בשירות הזה. יתרה מזאת, השירות הזה מצמצם את המענה שהעסק נותן לצרכיי: התפריט מצומצם יותר, ומותר לציין כי העסק אינו פתוח בשבת. הדבר דומה מבחינתי כאילו התקשרתי עם הספק היקר למרות שחלק מערוצי הילדים אף מדובבים לספרדית..

סוף דבר

איני מתנגד לעסקים כשרים, ודאי שצרכי כל הקבוצות השונות בעיר ובעולם צריכות לקבל מענה, איני מתנגד חלילה לזכותו של אדם לשמור כשרות לאור אמונתו.
אני מבקש להבהיר דבר אחד, כשעסק מזון מבקש תעודת כשרות האינטרסים הצרכניים שלי מקבלים מענה טוב פחות ויקר יותר. איני רואה סיבה לשלם על שירות שאין לי צורך בו.
לכן, כחילוני, ודאי שאעדיף ואחזק כל עסק שמקדם את האינטרסים הצרכניים שלי-
תפריט מגוון יותר, יותר ימי פעילות וללא תשלום על שירותים בהם אין לי צורך.

הכותב הוא יושב ראש עמותת "חריש חופשית"

כותבים

השאר תשובה

Please enter your comment!
Please enter your name here