חיבורים ביער – בונים קהילה

0
footpat between trees in green dark forest

חיבורים ביער – בונים קהילה

המיקום הגאוגרפי של חריש נמצא בלב יערות חריש-עירון באזור ואדי-ערה. ביער יש תופעות ייחודיות, אתרים ארכיאולוגים, עצי אלון עתיקים בני מאות שנים, נקודות תצפית מרשימות ופינות חמד נסתרות. זהו יער שאינו מתויר ומרבית תושבי חריש אף לא מודעים לעולם השלם הנגלה כשעוברים מתחת למעברים התת קרקעיים של הכבישים הסובבים אותנו. בתקופה זו של פריחה אפשר לראות ביער כלניות, רקפות, סחלבים וצבעונים, מצליבים ועכנאים, חרדלים, סרפדים ושאר מיני ירוקים.


ביער חריש אפשר לראות שילוב בין עצי אלון שגדלים באופן טבעי ללא התערבות אדם ולידם עצי אקליפטוס ואורן שנשתלו על ידי קק"ל. נראה שהאלונים המקומיים קיבלו את העצים המהגרים בשכונה ואפילו אפשר לראות צמחיה ירוקה ושופעת ליד עצי אקליפטוס. חיבור נוסף ומעניין שאפשר לראות הוא שאלון תבור, אלון מצוי ואלון תולע חיים באותו אזור יחד וזו הנקודה הדרומית ביותר שבה ניתן לצפות בהם. אפשר לראות אלון ואלה בזוגיות מרשימה ואם תסתכלו היטב תגלו עלים בצורת לב. אפשר ללמוד דבר או שניים מהיער על חיי דו-קיום.

בחריש צומחת לה גם קהילה מרשימה עם אנשים טובים שמתאחדים יחד סביב נושאים כאלו ואחרים. ניצן אביבי, שאותו הכרתי סביב נושא משותף לנו – המוזיקה, יוצר, בונה ויוזם פעילויות חדשות ואחת מהן היא קבוצת הטיולים המשותפים בשבתות. נושא החיבור בין האדם לטבע הוא נושא שקרוב לליבי ולכן הצעתי לניצן את הסיור ביער עירון כי זה פה, בבית ולא בטוח שכולם מכירים. לפעמים אנחנו מחפשים טיולים ברחבי העולם אבל כאן, ליד הבית, אנחנו לא מודעים שיש עולם שלם, עם עצים שעברו את העות'מנים והבריטים. לשמחתי, הכרתי אנשים נפלאים בפורומים שונים, אחד מהם הוא מעוז לואנץ שממנו אני לומד המון במסגרת קורס מנהיגים ירוקים שבו אני משתתף והוא הסכים לקחת חלק במלאכת הובלת הסיור. הביקוש לטיול היה עצום, מעל 50 משפחות תכננו לקחת חלק אבל מגבלות הקורונה אילצו אותנו לצאת בקבוצות קטנות. אז התחלקנו מעוז ואני לשני סבבים שהיו מוצלחים בצורה בלתי רגילה.
יצאנו מהחניון שנמצא מאחורי הקניון בכניסה לעיר, תחת מעבר תת קרקעי וברגע נכנסנו לעולם קסום. פנינו ימינה לשביל המטפס מעלה לכיוון אום אל קוטוף עד שהגענו למגדל התצפית בראש הגבעה. משם ראינו את מחצבת עין ורד, הגבעה המערבית של קציר ואת השטח המיוער שחלקו מיועד להרחבה העתידית של חריש. פנינת הטבע הזו הולכת לקראת שינויים בשנים הקרובות וזו הזדמנות נהדרת לבוא ולראות, להכיר וללמוד איך לקיים מערכת יחסים בין אדם לאדם ואדם לטבע בצורה כזו שתזין אחת את השנייה. יש מגוון של שבילים ואפשרויות טיול כולל מסלולים מעגליים, כדאי לבוא.

 

Sunlight in the green forest, spring time

היער הוא חלק בלתי נפרד מהסביבה והוא גם הזדמנות בשבילי ובשביל כל אחד מתושבי המקום לקחת חלק בפעולות ממשיות שיהפכו את החיים המשותפים באזור לבריאים וטובים. מזה כחצי שנה אני ומשפחתי לוקחים חלק בפרויקט נאמני היער והמטרה – ניקיון היער, שנחשבת למטרה לא קוסמת במיוחד, פתחה בפניי עולם שלם של קשרים אישיים ואנשים טובים שהכרתי בדרך. יש לנו את הכוח לבנות וליצור את הדרך שלנו ולהשפיע על הגורל שלנו על ידי מעשים טובים ודיון עמוק בחיים שמבוססים על שיתוף, אחדות ומציאת מכנה משותף רחב. בדרך הזו נוכל לשנות את כיוון השיח המפלג לשיח מאחד ונבנה יחד תשתית של הסכמות שיסייעו ליישב סכסוכים ויקדמו חיים משותפים, נעימים ומכבדים בעיר

כותבים

  • תושב חריש, BA בכלכלה וניהול של האוניברסיטה הפתוחה, MA בפילוסופיה אוניברסיטת תל אביב. פעיל למען קידום התרבות, הספורט והקיימות בחריש.

השאר תשובה

Please enter your comment!
Please enter your name here