אין עבודה – יש עבודה, יש הרבה עבודה…!

0

נושא התעסוקה בחריש הוא אחד האתגרים הגדולים של העיר. למעשה, מדובר כנראה בחשש הגדול מולו ניצבות המשפחות במחשבה על המעבר לכאן.

בין אם עוברים ממרכז הארץ ובין אם מאזור פחות הומה מבחינה תעסוקתית, לנטוש קרקע יציבה, או לפחות קרקע קיימת, למקום בו יצטרכו שני בני הזוג למצוא מחדש את מקומם התעסוקתי – דורש הרבה יותר מאומץ.
מספר התושבים בעיר, וכך גם בתי האב ודורשי התעסוקה, משתנה בקצב גבוה. נכון לחודש מאי השנה, מדובר על 16,500 תושבים רשומים. (ע"פ נתוני הביטוח הלאומי)
כ-3,863 שכירים וכ-280 עצמאיים המבוטחים בביטוח לאומי על פי חוק. (כ-1,150 תחת ההגדרה אחר. כלומר מובטלים/גמלאים/לא כשירים לעבודה ועוד. כלומר ביטוח לאומי מכיר בהם והם אינם עצמאיים או שכירים)
לצד זאת, מתכננת חריש להגיע לכ-30,000 תוך שנתיים. ומצהירה כי השאיפה היא להגיע ל-100,000 תושבים בעיר.
עדיין ללא אזורי תעשיה ותעסוקה גדולים, חריש מוצאת את עצמה בעצם 'מכריחה' את התושבים לצאת לעבוד מחוץ לעיר. לפחות אחד מבני הזוג. בעוד בן הזוג השני יצטרך כנראה לעבוד בתוך העיר או בסמוך על מנת להכניס ולהוציא ילדים ממסגרות (כמעט רבע מתושבי העיר מתחת לגיל חמש! נתון חסר תקדים)

ע"פ הנתונים הקיימים חריש תהיה חייבת להמציא יותר משרות בתוך העיר, על מנת לאפשר לפחות להורה אחד לעבוד בתוכה. ואילו ההורה השני יוכל התרחק יותר כדי להביא את המשכורת הבכירה בבית. מסביב לעיר, נוכל למצוא מרכזי תעסוקה כמו קיסריה, פולג, יוקנעם, שח"ק, עמק חפר. אליהם נצטרך לשפר את התחבורה הן מבחינת תשתיות והן מבחינת תחבורה ציבורית. אבל זה לכתבה אחרת…

המשרות המוצעות בתוך העיר, פרט לעבודה באחת ממחלקות המועצה, הן בעסקים הקטנים וברשתות.
יחד עם זאת, כאמור, כדי לאפשר רווחה כלכלית אחד בן הזוג השני יצטרך לצאת מחריש, להקדיש כשעה וחצי לנסיעות ביום ואף יותר, ולהביא משכורת גבוהה יותר. (לשמחתנו, הוצאות הדיור בעיר זולות, בין אם שכירות ובין אם משכנתה, מה שמאפשר לנו להרוויח קצת פחות מאשר בערים הגדולות.)

ומכאן אני יוצא לשתי מסקנות עיקריות, ובשתיהן מעורבים גם הרשות המקומית וגם התושבים. בשילוב כוחות.
 1. יבוא של מעסיקים גדולים וחזקים לעיר. בעיקר באחריות הרשות והירתמות מהתושבים.
 2. חיזוק ועידוד עסקים קטנים בעיר. בעיקר באחריות התושבים והירתמות מהרשות.

יבוא מעסיקים לעיר

ב-1999 הקימה אינטל את המפעל שלה בקרית גת, זאת לאחר הטבות אדירות שקבלה החברה, ולחץ לא קטן של המדינה, על מנת לשפר את מצב התעסוקה באזור, הן מבחינת כמות והן מבחינת איכות המשרות. כיום המפעל מעסיק כ-3300 עובדים(!) מקרית גת והסביבה. ב-2018 החליטה אינטל להרחיב את המפעל וכבר אישרה תוכניות. היום המפעל כולל, מעבר להיותו קדמת הטכנולוגיה העולמית, מרכז מבקרים וקמפוס.
סיפור מעודד, וזה המודל אליו שואפת העיר.
אבל… קרית גת לא היתה מוכנה לנחיתה של מפעל בסדר גודל כזה בעיר. מה שקרה בפועל הוא שתושבי העיר איישו בעיקר משרות שלא דורשות ידע כמו אבטחה, נקיון, תחזוקה ועוד. שזה בסדר גמור אבל לא זו היתה הכוונה. עם השנים, התחיל להתיישר החזון עם המציאות, וצעירי העיר והסביבה למדו את הכישורים הנדרשים כדי לאייש משרות בכירות יותר.
כאן בעיר אנחנו יכולים ללמוד מהנסיון הזה, על המועצה אכן להפעיל לחץ על הממשלה לתת את חבילות ההטבות הדרושות למפעלים וחברות מתאימות, ולא להתבייש להפעיל את הלחץ כדי שהמעברים האלו יקרו ומהר. במקביל אנחנו התושבים צריכים לרכוש את הידע והכישורים המתאימים, כדי שבבוא היום, תושבי העיר הם אלו שיתפסו את המשרות הנכונות ולא תושבי חוץ, כמו שקרה בקרית גת.

במקביל כמובן, עבודת השיווק המתמדת והנכונה של העיר היא מאמץ משותף לכולנו. אוכלוסיה טובה, מעורבת ובעלת כישורים היא תמריץ נהדר לחברת כאלה.

חיזוק, עידוד וביסוס עסקים קטנים בעיר

בשנת 2015 נאם ח"כ נפתלי בנט, שר הכלכלה דאז, בוועידת עסקים בבית הספר הבינתחומי בהרצליה, ואמר נתון מעניין. כ-62% מהמשרות במשק מוצעות על ידי העסקים הקטנים! מה שהופך את העסקים הקטנים, בעצם, למעסיק הגדול במשק. אפילו במדינה כמו שלנו עם כל כך הרבה עובדי מדינה.
זה אומר שאם העסקים הקטנים כאן יפרחו, הם יציעו יותר משרות שאותן יאיישו תושבי ותושבות העיר.
לכן, אם אנחנו התושבים נחזק את העסקים הקטנים, נפרגן, נבקר באופן תדיר(תרתי משמע-גם ביקור וגם ביקורת..), נספר עליהם מחוץ לעיר ובאופן כללי נעודד אותם, הטובים שבהם יגדלו, יתרחבו, יפתחו סניפים, ויציעו יותר משרות עבורנו. וכמובן ימשיכו וישלמו ארנונה..(בלי קשר לתעסוקה זה רווח נקי לעיר.)
המועצה מצידה צריכה אף היא לעודד פתיחת עסקים קטנים ויותר מכך – לשמור על יציבותם מכל משמר!
ללמד אותם תחומים בהם הם חלשים יותר, להקל ברגולציות ובירוקרטיות – במיוחד בשנים ראשונות, לשמור על נראות ואחידות, לרכוש אך ורק בתוך העיר גם אם במחיר קצת גבוה ולעמוד במוסר התשלומים (– בדיוק כמונו, רק שהקניות של מועצה קצת יותר גדולות משלי..), לעזור בפרסום ובבניית העסק, חבילות סיוע קטנות ועוד.
יחד, תושבים ורשות מקומית נוכל להבטיח כאן יציבות ושגשוג של עסקים קטנים,
וכך נוכן לאפשר לפחות לאחד מבני הזוג לעבוד במשרה נוחה בתוך העיר. משרות שאולי יכניסו פחות ממשרות בכירות במרכז הארץ, אבל תושב שעובד בתוך העיר נהנה מנוחות ואיכות חיים, פחות שעות על הכביש, זמינות להכנסה והוצאה של ילדים ממסגרות (וכמובן אם חלילה קורה משהו חריג) ואם מסתכלים קצת רחוק יותר אז גם מעורבות וחיי קהילה. רווח נקי לנו ולילדנו.

לסיכום, כמה נקודות אור

 • הרשות שוקדת כל העת בתחום התעסוקה בהבנה מלאה כי זהו מכשול שעליה להתגבר עליו מהר ככל האפשר, ולא פחות מכך בצורה איכותית, כיאה להבטחותיה.
  המועצה מציעה שירותי הכוונה והשמה ואף פסיכולוגית תעסוקתית במחיר מאוד סמלי לתושבי העיר הנוכחיים והעתידיים(!) זאת בעיקר כדי להתכונן ולהכין מראש את עצמה ואת התושב.
  רכזת תעסוקה מטעם המועצה פוגשת דורשי עבודה, מראיינת ומכירה אותם, משפרת יחד איתם מסמך קורות החיים שלהם, וממליצה להם על מקומות לחיפוש עבודה. לצד זאת, מקבלת אליה משרות רלוונטיות מכל האזור ומשגרת עובדים מתאימים לראיונות, ואף מכינה אותם לראיון. לדעתי, ומבדיקה קצרה שערכתי, לא קיימת מעורבות ברמה הזו באף רשות מקומית. על התחום מופקדת דניאלה, תושבת העיר. ומהיכרות אישית – מדובר באדם הנכון במקום הנכון. לבבית, עוזרת נכונה ללכת לקראת כל מי שמוכן ורוצה למצוא עבודה. שווה להכיר אותה!
 • כאמור, העיר ברוכת ילדים. מה שאומר שכמות מוסדות החינוך פה עצומה. דבר שמבטיח שבתחום הזה לא יחסרו משרות לדעתי עד 2050 ואף יותר. נכון, לא שכר בשמיים אבל עבודה ואפילו משמעותית.
 • הצלחת העיר מבחינה תעסוקתית אולי לא כאן מעבר לפינה אבל היא אפשרית. הרשות המקומית תמיד בעשיה על הנושא הזה ובהילוך גבוה, והאפשרות לשינוי היא גם בידיים שלנו – התושבים.
  והתושבים בעיר הם הנכס החזק ביותר של העיר הזו. איכותיים, אכפתיים מביעים מעורבות גבוהה, ערבות הדדית חזקה ודרישות בלתי מתפשרות על איכות חייהם. כך שיש על מי לסמוך!

אני, אישית, צופה עתיד מזהיר בזכות כל הנקודות האלו ואחרות.
וכן, אם התרחקנו מהמשפחות, מהחברים ומהערים שגדלנו בהן והגענו לכאן -אל הלא נודע, אז אנחנו גם רומנטיקנים. אז אסור להפסיק להאמין שיש ביכולתנו לבנות את עתיד העיר כרצוננו.

השאר תשובה

Please enter your comment!
Please enter your name here