סטטוס הנשים בעידן הקורונה

0

אין ספק שעוד טרם משבר הקורונה מצב הנשים בשוק העבודה, בעיקר התמרון בין העבודה לבית, היה מורכב. הציפייה והדרישה, הן מהסביבה והן מעצמן, להיות 100% הכי טובות שאפשר בשני העולמות, הובילו למשברים אישיים.

וכעת, לאחר סגר אחד ובתחילתו של סגר שני, אנו עומדות בפני נקודת מפנה. מצד אחד, אלו מאיתנו שעובדות, נלחמות על משרתן ומצד שני, זוהי התקופה בה ילדינו הכי זקוקים לנו. ההרגשה היא שבזמן שהמעסיקים חושבים כיצד להתייעל ולהצטמצם, אנו כנשים תמיד נהיה על הכוונת, תמיד יסתכלו עלינו כמי שמעדיפות לעבוד פחות שעות לטובת ילדינו. ולגבי הצעירות שבינינו הרי שממתין להן הריון מעבר לפינה. עקב החשש נוצרת מציאות בה עלינו להיות בשיאנו, אסור לנו לפספס דבר, אחרת נהיה הבאות בתור ברשימת המפוטרים.
נציץ לרגע בנתונים: נכון למאי 2020, מספר הנשים שהוצאו לחופשה ללא תשלום (חל"ת) או פוטרו מתחילת משבר הקורונה גבוה בכ- 28% ממספר הגברים שאיבדו את עבודתם. לפי נתוני שירות התעסוקה, 535 אלף נשים איבדו את עבודתן, לעומת 419 אלף גברים – פער של 116 אלף. נשים מהוות כ-56% מכלל המפוטרים ואילו גברים 44%, אף שחלקם באוכלוסייה כמעט זהה. רק לשם השוואה, בחודשיים שלפני משבר הקורונה, החלוקה המגדרית בקרב המובטלים הייתה כמעט מאוזנת, עם רוב קל לנשים.
נוסיף לנתונים הללו את העובדה שמערכת החינוך מושבתת חדשות לבקרים, ונמצא את עצמנו בעידן חדש בו יש קושי רב להתנהל ביומיום במידה ושני בני הזוג עובדים במשרה מלאה. ובמצבים בהם הקושי גדול מאוד, אחד מבני הזוג מוותר על עבודתו. לרוב מדובר בבן הזוג שמרוויח פחות.
לפי דברי מנכ"לית שדולת הנשים, עו"ד מיכל גרא מרגליות, "נשים הן הראשונות להיות מפוטרות ועלולות להיות האחרונות לחזור לשוק העבודה. זה נובע בין השאר, מתפקידן כמטפלות העיקריות ברוב משקי הבית בישראל, ומסטריאוטיפים מגדריים והתייחסות לעבודת הנשים כמשרה שנייה שאינה חשובה כמו משרה של גבר".
כפי שכבר נאמר, זוהי נקודת מפנה, האם אנו כנשים נמשיך להתקדם ולהגיע להישגים למרות משבר הקורונה או שמא, זה מה שייקח אותנו כמה צעדים אחורה?
אין ספק שזוהי תקופה מאתגרת לכולם, אך לנשים במיוחד. זוהי תקופה בה חשבון הנפש מתגנב פנימה ואנו מתחילות לחשוב על היבטים בחיינו כמו קריירה, שאלת הרחבת המשפחה והתנהלות כלכלית.
בנימה אישית אגיד כי מה שחשוב הוא שכל אחת ואחת מאיתנו תמצא את האני העצמי שלה ותצליח לבטא את עצמה. קל לשקוע במטלות הבית, בגידול ילדינו, אך חשוב לא לאבד את עצמנו.

השאר תשובה

Please enter your comment!
Please enter your name here