איך להיות מתכנת כבר מגיל 4?

0

איך להיות מתכנת כבר מגיל 4?

האם זה אפשרי להתחיל ללמוד יסודות תכנות בגיל כזה? כן. ודאי. זה אפילו חינם. היום, אפשר לחשוף את הילדים ללמידה מעשירה שתתן להם את הכישורים הנדרשים לעתיד באמצעות משחקים ובצורה מעניינת וכיפית. העולם הטכנולוגי משתנה בקצב גבוה ולמידה אקדמית לא מספיקה להדביק את הפער ולכן החשיבות של יכולת למידה עצמית וממוקדת עולה. יוזמת לימודי מדעי המחשב היא על ידי ארגון ללא מטרת רווח code.org שמאפשר לתלמידים בכל רחבי העולם להיחשף לעולם הטכנולוגי כך שכסף לא יהיה הגורם המגביל בהתפתחות האישית של התלמידים בעולם. החברות שעומדות מאחורי המיזם הזה הן Amazon, Facebook, Google, the Infosys Foundation, Microsoft ועוד.
מדי שנה מתקיימת פעילות כלל עולמית שנקראת שעת הקוד באמצעותה ילדים וילדות יכולים להתנסות בשעה אחת של כתיבת קוד, וללמוד על עולם ההייטק והחדשנות הטכנולוגית בדרך חוויתית ומהנה. אירועי שעת הקוד התקיימו השנה בישראל בפעם השלישית במהלך חודש דצמבר. בשנה שעברה 150,000 תלמידות ותלמידים ישראלים מכל רחבי הארץ השתתפו בשבוע הקוד הבינלאומי.
לדעתי, התרומה של פעילות כזו היא חשובה ומתאימה לבתי הספר היא מאפשרת לתלמידים גם למידה עצמית והתקדמות על פי הקצב האישי ולכן ביקשתי מבית הספר שבו לומד בני שנשתתף בשבוע הקוד. אז קצת באיחור, אבל מוטב מאשר אף פעם, ניצלנו את הסגר ושיעורי הזום כדי לבצע פיילוט שבמסגרתו העברתי את שבוע הקוד בזום והשתתפו בו תלמידי כיתה ב' וג' מבית הספר. במהלך השבוע נחשפנו למדעי המחשב ואפילו התנסינו בבניית משחק ספורט ומלחמת הכוכבים.
התגובות שקיבלתי מהתלמידים השאירו טעם של עוד וכולי תקווה שהרצון לעמוד מאחורי המילים – חדשנות בחינוך יסייע בהכנסת לימודי מדעי המחשב כבר בבתי הספר היסודיים. מעבר להנאה הקורסים מסייעים בלימוד חשבון, הנדסה, לוגיקה. הם מפתחים את היצירתיות, מחדדים את המוח, מאפשרים לילדים להתנסות באתגרים אינטלקטואלים כבר מגיל צעיר והתגברות על מכשולים.
התגובות של התלמידים וההורים היו מרשימות זה היה נפלא לראות הורים משתפים פעולה עם הילדים ונהנים ליצור במלחמת הכוכבים והם אפילו קיבלו תעודה לסיום.
אז קצת תגובות מהורים ותלמידים לסיום:

היי רועי,
קודם כל תודה רבה רבה על החוג הכי מעניין ומרתק שהיה עד היום בלמידה מרחוק בזום.
בכל אופן, כך זה היה לבן שלי תומר, שחיכה כל יום בקוצר רוח לזום איתך.
העברת את החוג בצורה יוצאת מן הכלל, בגובה העיניים של הילדים, בהתאם לרמה האישית של כל ילד, באופן ברור ומקצועי שרק השאיר טעם של עוד.
בעייננו כהורים עובדיי הייטק, לנו אין ספק שהעתיד נמצא בפיתוח ותכנות.
חוג זה חשוב מאוד לילדים לפיתוח החשיבה, לעמידה באתגרים ואף לרכישת מקצוע חשוב לעתיד…
מי יודע מה המתוקים האלו יתכנתו לעולם בעתיד…
נשמח לקבל תעודה לתומר אוברשטיין על השתתפותו בחוג שלך, והכי נשמח אם יהיה לזה המשך, או בבית הספר או בקבוצה פרטית.
שוב תודה רבה רבה,
חני וקווין אמא ואבא של תומר ❤️

תגובות נוספות:
"תודה רבה על הסבלנות והידע, מקסים!!!!" ל'
"כל הכבוד!!!!! כייף שהם מגלים עניין ויכולת. תודה🙏
מאוד נהנתי בקורס של לתכנת בקודים. אשמח לעוד קורסים בסגנון כזה.
זה מאוד מפתח את הדמיון, חשיבה ומאוד מאוד מעניין.

כותבים

  • תושב חריש, BA בכלכלה וניהול של האוניברסיטה הפתוחה, MA בפילוסופיה אוניברסיטת תל אביב. פעיל למען קידום התרבות, הספורט והקיימות בחריש.

השאר תשובה

Please enter your comment!
Please enter your name here