לכשיפתחו השמיים – עמק הלואר

0

אנחנו כישראלים מטיילים בכל מקום לא פוחדים ואוהבים להתנסות במקומות חדשים. למי שכבר ביקר וראה דבר או שניים יש את האפשרות לעבור לטיולי עומק. אלו טיולים שממוקדים אחרת ומאפשרים את התענוג הצרוף לראות ולהתרשם ממשהו אחר.

הפעם אני מעוניין להציע מסלול מרתק בצרפת – חבל הלואר.
אותו חבל נהדר שנפרס דרומית לפריז ומשלב נופים מדהימים עם טירות עתיקות יפיפיות ופארק שעשועים מודרני שמספק חוויות לכל המשפחה. חבל ארץ משובץ בכפרים ועיירות מרתקות פשוט תאווה לעין ולחיך.

ניתן לעשות את הטיולים עם רכבות שמגיעות לכול מקום אבל ברור שנוח יותר להתנייד עם רכב שכור. מחירי ההשכרה די נוחים ואפשר בקלות רבה להסתדר בכבישים. חשוב לעשות עוד מהארץ חבילת אינטרנט ולהשתמש בווייז או בגוגול  להגיע לכול מקום. בתחילת הטיול ניתן להצטייד בחטיפים וצידה לדרך ולחסוך בהוצאות בהמשך. הניסיון הקטן שלי בטיולים ובטח עם הילדים הוא הצורך המיידי והדחוף לשתות כל הזמן. ההוצאה על השתייה בבתי קפה ובמסעדות הופכת למשמעותית. רצוי לקנות בתחילת הטיול כמה שישיות מים והנה הנושא פתור. מה שבא אחר כך זה כמובן השירותים אבל במסלולים האלו אין בעיה. חלק מהדרך הינה בכבישים שניתן לעצור בצד ויש גם הרבה תחנות דלק שניתן להיכנס אליהן להתרעננות או לשתות אספרסו קטן או קפה א'ולה צרפתי.

נתחיל את טיולינו בנחיתה בפריז. לעיר 2 שדות תעופה. האחד על שמו של מיודעינו שארל דה גול, והשני שדה התעופה אורלי. לעיתים נוחתים באחד וממריאים מהשני. כדאי לשים לב ולתאם את קבלת והחזרת הרכב בהתאם. נתארגן על הרכב ובהתאם לשעה נצא לדרך. רוב הטיסות לצרפת (ובכלל ליעדים קרובים של עד 5-6 שעות טיסה מהארץ) יוצאות מוקדם בבוקר. כלומר אנחנו צריכים להגיע לשדה באזור 0100 – 0200 לפנות בוקר. המשמעות היא שבלילה לפני הטיסה ישנים מעט מאד. אני התמודדתי עם הבעיה כך שתכננתי את היום הרא

שון באופן קליל למדי ובמיוחד כשנסעתי עם הילדים הגענו למלון בשעות אחר הצהרים ונשארנו לנוח ואז אחרי מנוחה טובה ממשיכים ביום השני כמו חדשים.

המסלול המוצע כאן הוא כמובן המלצה מניסיוני, כל אחד יכול לשנות ולהחליט על מקומות אחרים וערים אחרות כרצונו.
נשים פעמינו דרומה לכיוון העיר אורליאן. זמן הנסיעה הוא קצת יותר משעתים  ושם גם נעשה את הפסקת הצהרים. העיר עצמה קטנה והמרכז שלה יפיפה. היא הבירה של חבל הלואר והייתה חשובה במאבקים ההיסטוריים בגלל מיקומה המעולה בנקודה הצפונית על נהר הלואר בדרך לפריז. נעשה טיול קצר במרכז של העיר נראה את הקתדראלה של אורילאן נלך דרומה עד נהר הלואר ונסיים להפסקת צהרים במרכז קניות הלה ש'אטלה במרכז העיר. בתוך המרכז חנויות לגבינות ומאפים וגם פיצריות ומסעדות. בהתאם ללוח הזמנים נחליט על ההמשך אם כבר מאוחר נסע לעיירה בלואה כ – 50 ק"מ דרומה ונישן באזור. כל מקום שתמצאו לשביעות רצונכם באזור יתאים. זהו המרכז של חבל הלואר וכדאי לשהות במקום כיומיים/שלושה. בפעמים שטיילתי באזור מצאתי לינה וארוחת בוקר בחווה צרפתית קטנה. האירוח בעיני היה לעילא ולעילא רק צריך לוודא שזה מתאים גם לכם. החוות האלו פעמים די ישנות, המיטה קצת חורקת והיא ברוב המקרים כבר וותיקה. חדר האמבטיה לא מודרני. קריאת התרנגולים מקפיצה את מי שלא רגיל בשעת בוקר מוקדמת. אבל מי שרוצה לחוות הרפתקה מיוחדת כדאי להתאמץ. המארח בד"כ לא דובר מילה באנגלית אבל משתדל מאד לתת הרגשה טובה. בהתאם לסוג האירוח אנחנו ביקשנו לאכול גם ארוחת ערב וגם בוקר. בערב השקו אותנו יין צרפתי מקומי שזרם כמו מים ובבוקר קיבלנו ארוחת בוקר עם מספר סוגי גבינות ובגטים טריים יחד עם קרואסון שלא טעמנו כאלו מעולם. בנוסף הגישו ריבה ונקניקים מקוריים שהם מכינים לבד או קונים אצל השכנים. אני ממליץ מאוד ובמיוחד למי שמטייל עם הילדים למצוא מקום כזה. יש כאלו בשפע ובעידן האינטרנט ממש פשוט לאתרן.

אחרי מנוחת הלילה נצא לטיול בטירות המפורסמות של חבל הלואר. יש בחבל הרבה מאד טירות וכולן יפות ושוות ביקור. בחרתי להמליץ כאן על 4 טירות מיוחדות ביופיין. הכניסה לטירות עולה כסף

ויחד עם זאת, מומלץ בחום להיכנס לכולן. בכניסה מקבלים ברושור עם מפה. למי שרוצה ניתן לתאם סיור באנגלית וללכת עם מלווה ולשמוע את הסיפורים הפיקנטיים הקשורים הקשורים לטירה וכמובן איך ומתי הם נבנו ועל מה בדיוק הושם הדגש ב

בניה.
שתיים מהן בגלל המבנים המדהימים והארכיטקטורה המיוחדת, אחת בגלל הגנים המרהיבים והאחרונה קלו לוסה בגלל שבה גר תקופה מסוימת ליאונרדו דה וינצ'י. אותו גדול אומני הרנסנס הוזמן על ידי מלך צרפת פרנסואה הראשון להתגורר בטירה. הוא עבר אליה עם 3 מיצירותיו הגדולות שאחת מהן הייתה כמובן המונה ליזה המפורסמת שמוצגת לראווה בעולם במוזיאון הלובר בפריז.
נתחיל בראשונה מעט צפונית לבלואה הלא היא טירת שמבור.
אני מציע לבקר בשתי טירות ביום ולאחר מכן לסיים באחת העיירות על נהר הלואר לפני שחוזרים למלון. מבחינת המסלול יהיה נכון לבקר בשמבור יחד עם שנונסו.
את היום ניתן לסיים בעיירה בלואה. גם בבלואה ישנה טירה יפה ניתן לראות אותה מבחוץ ולהתרשם מיופיה.

בלואה ידועה בשל עלילת הדם שהתרחשה בה בשנת 1171. ליהודי שעצר להשקות את סוסו בנהר נשמטה חבילה קטנה עטופה בבד דמויי עור.

 

אחד המקומיים שהשקה את סוסו רץ לספר כי היהודי רצח נער וזרק את גופתו לנהר. עלילת הדם התפשטה חיש קל ו – 30 מיהודי העיר הועלו למוקד. וזאת למרות שבחיפושים לא נמצאה שום גופה ושום עדות לילד או נער חסר.

נחזור בערב לבית המלון או לחווה שבחרנו.

למחרת נבקר בשתי הטירות הנוספות האחת קלו לוסה הטירה שבה התאכסן ליאונרדו והשנייה הוא וילנדרי.

בוילנדרי כדאי להקדיש זמן מיוחד עבור הגנים. מי שהתעייף מטירות יוכל לקנות כרטיס לגנים בלבד אני ממליץ לא להפסיד. נסיים את היום בעיירה טור ונחזור למלון או לחווה.

ביום למחרת נמשיך בטיולנו דרומה ונגיע לעיירה פואטייר. שם מומלץ לשהות כ-יומיים. גולת הביקור בעיירה פואטייר היא פרק השעשועים והתלת מימד פוטורוסקופ.

הפארק עצמו הוא אחד ממתקני השעשועים המרהיבים ביותר שנבנו אי פעם. הפארק הוא תעשייה שלמה של הייטק שמנגישה את הטכנולוגיות של הצילום והאור בצורה יוצאת דופן. בפארק אטרקציות מסוגים שונים. הדגש פחות על נסיעה ברכבות הרים מטלטלות, אלה, על אולמות מופעים שמציגים מראות בלתי אפשריים. חלק מהמראות וההופעות מתבצעות בשיתוף הקהל והחוויה פשוט מדהימה. אחת האטרקציות שהותירה אותי ללא נשימה הייתה מסע הפרפרים מנהר האמזונס כל הדרך הארוכה עד לקליפורניה בצפון אמריקה. נכנסנו לאולם עם כסאות נוחים ומרווחים. הרצפה נראתה אפורה ומחומר משונה. תקרת האולם הייתה קעורה ככדור. לאחר שהאולם התמלא החל הסיפור המופלא של נדידת הפרפרים צפונה. הרצפה האפורה הפכה לזכוכית חלקה וכל האולם הפך להיות המציאות ישבנו על הכיסאות מרחפים באוויר כשמתחתינו תהום. מרותקים עפנו עם הפרפרים להרפתקאותיהם צפונה. המופע נמשך כ – 10 דקות ולכשכבו האורות לא יכולנו לקום מהכיסא. רצנו החוצה כל המשפחה ובלי לדבר אחד עם השני חזרנו כולנו לתור לעוד הופעה, פשוט מדהים. בפוטורוסקופ כדאי להיות יום שלם או יומיים, הפארק גדול ומומלץ בחום לעשות את כל המתקנים. הפארק לא זול, כניסה ליום עולה כ – 50 דולר אבל  זה מומלץ וכמו ב"ערוץ הקניות" וזה כדאי !!!!

לאחר הביקור בפוטורוסקופ נתחיל בדרכנו בחזרה לפריז. אם יש לכם זמן סעו צפונה ללה מאן העיר יפה ומעניינת. אחת לשנה היא מארחת במסלול מיוחד שאורכו 13 ק"מ את מרוץ הסיבולת למכוניות הארוך ביותר בעולם. במשך 24 שעות חולקים 3 נהגים רכב אחד ומריצים אותה על המסלול במהירות מכסימלית. הביקור במסלול מומלץ וגם העיר עצמה יפה ומרשימה במיוחד החלק העתיק שבה.

נסיים עם לה מאן ונשים פעמינו לפריז. מי שטייל מהר והצליח לעשות את הטירות בפחות זמן יוכל להקדיש אולי יום/יומיים לפריז ומי שעשה את המסלול בניחותא יגיע לפריז, יחזיר את הרכב ויחזור לארץ בשלום. חבל הלואר קסום בעיניי לילדים ולמבוגרים  נסיעה טובה.

המסלול הבא בכתבה הבאה חופי הפלישה בנורמנדי יחד עם מנזר מון סאן מישל.

להשתמע
ארז אילן מדריך טיולים השטיח המעופף ויועץ פרוייקטים לתיירות [email protected]

השאר תשובה

Please enter your comment!
Please enter your name here