וירוס הקורונה מי אתה?

0
Bacteria under microscope, medical background

כתבה זו נכתבה מנקודת מבטי, דעתי והבנתי האישית ואינה מייצגת עובדות מדעיות כלשהן או המלצות רפואיות כלשהן לציבור הקוראים.

וירוס הקורונה הוא בעצם מעטפת חלבונית המכילה רצף גנטי , הנקרא RNA, בעל יכולת השתכפלות באמצעות מערכת השכפול הגנטית בתאי גוף האדם ,בין היתר . יכולת זו של הוירוס , יחד עם היכולת הנוספת של הוירוס להחדיר את אותו רצף גנטי אל תוך תאי הגוף שלנו מאפשרת לוירוס להשתכפל בתוך התא המודבק. למזלנו , הגוף האנושי מצוייד במערכת חיסונית המסוגלת בעזרת חלבונים הנקראים נוגדנים לזהות גוף זר כדוגמת חלבוני וירוס הקורונה ולהשמידו. זהו בעצם החיסון הטבעי הקיים בכל אחד מאיתנו עבור שלל וירוסים וחיידקים הנמצאים בסביבתנו , אשר חודרים לגופנו בדרכים שונות מדי יום . אם כך אז מה הבעיה עם וירוס הקורונה  ? פה הדעות בקהילייה המדעית מתחלקות לשניים באופן גס. ישנם מדענים אשר סוברים שבאמת אין בעייה והתהליך אותו אנו חווים הוא טבעי לגמרי. תהליך בו אנשים בעלי מערכת חיסונית כושלת מסיבות שונות של גיל מבוגר ומחלות רקע יחלו ולצערנו חלקם אף לא ישרדו. אך הדבר אינו שונה משאר הוירוסים שתוקפים אותנו מדי יום ביומו . החשש המרכזי הוא עצם העובדה העדר החיסון שרק לאחרונה נכנס לשימוש נרחב ולכן התמותה מהקורונה של האוכלוסייה החלשה צפוי להיות גבוה מוירוסים אחרים כגון שפעת, שלו יש חיסון . לעומת זאת , ישנם מדענים אחרים שאינם סותרים את הנאמר עד כה אך מוסיפים עניין נוסף שהוא הדגש על קטלניותו של וירוס הקורונה עם יכולת הדבקה גבוהה בכלל האוכלוסייה בנוסף על תופעות הלוואי אשר הוירוס משאיר אצל חלק מהמחלימים, מה שאומנם יפגע בצורה משמעותית בעיקר באוכלוסיה עם מערכת חיסונית חלשה, אך עדיין מדובר בכמות גדולה מאוד של אנשים מכל שכבות הגילאים וזהו דבר שאינו יכול לעבור בשתיקה ובאדישות כלשהי. זו הסיבה העיקרית בעצם לסגרים בארץ ובעולם בכלל אשר תכליתם הפחת מגעים אשר דרכם הוירוס מופץ בין בני אדם. הצד הנוסף והחשוב לא פחות הוא התמונה הכוללת שבה ישנו המצב הכלכלי שהפך להרה אסון , וישנו צד בריאותי נוסף שהוא שאר המחלות שקיימות , אשר הטיפול הרפואי בהם הוזנח בצורה משמעותית בעקבות התמקדותם של מערכות הבריאות בארץ ובעולם בהתמודדות עם נגיף הקורונה.  המחיר הזנחה זו לתווך הארוך היא לא פחות קשה מהמחיר שגובה מאיתנו הקורונה.

כאשר בוחנים את הנתונים של התחלואה מהקורונה ניתן לראות שכמות הנדבקים גבוהה אך כמות המתים מהנגיף נמוכה בהרבה . את זאת ניתן לזקוף בעיקר לזכות המערכת החיסונית החזקה הקיימת בצורה תקינה אצל רובנו המוחלט וכן לזכות הסגרים והריחוק החברתי . כמובן שאין זה מפחית מקטלניותו של וירוס הקורונה ולכן אל לנו לזלזל חס וחלילה בוירוס ועלינו להישמע להוראות משרד הבריאות ,להתמגן המסכה ולשמור על ריחוק וחיטוי בהתאם להנחיות.

את המחיר הכבד של המגיפה , לדעתי ולצערי עדיין לא התחלנו לשלם , הן בתחום הבריאות , החינוך , החברה , המדינה , הבטחון ועוד ועוד .. עלינו לנסות ולמגר כמה שניתן את המחלה הזו , על מנת שנוכל לראות עתיד קצת יותר ורוד ממה שהוא נראה כעת . את זה נוכל לעשות רק ביחד ! בלי פילוג ובלי שסע, בלי ימין ובלי שמאל .. רק על ידי התאחדות אל מול מטרה אחת משותפת והיא הצלת האנושות ממכה קשה שככל הנראה תיזכר לדורות קדימה ולצערי , עלולה לפגוע בילדים ובנכדים שלנו .  הכל תלוי בנו ! אז קדימה נלחם יחד!

כותבים

השאר תשובה

Please enter your comment!
Please enter your name here