שיפתחו השמיים חלק שני

0
צילום ארז אילן
צילום ארז אילן

שיפתחו השמיים חלק שני

שלומות לקוראים היקרים של חריש דיגיטלי. בחלק הראשון שבו סקרתי ממש על קצה של מזלג על טיול לחבל הלואר הבטחתי להשלים עוד פיסת ארץ נהדרת מצרפת. אבל לפני צרפת קצת בשורות טובות שקשורות איך לא לנסיעות לחו"ל. אמנם התאכזבנו מדחיית הכניסה החופשית ללא ויזה לדובאי. מפרוץ הסכמי השלום עם האמירויות אנחנו מצפים לסוג של נורמליזציה. אנו רוצים שנוכל לנסוע אליהם והם אלינו בלי התאומים המפרכים והעלות המיותרת של 95$ לויזה. כרגע זה נדחה עד לחודש יולי אבל אני בטוח שאם שיפור המגמה המתקרב בנושא התחלואה גם ההגבלות יוסרו ואפשר יהיה לבקר בדובאי וחשוב כמו באבו דאבי. ועכשיו כמו שכתבתי המסלול השני לצרפת. אז מי שכבר היה בפריז והיה בריביירה הצרפתית קאן, ניס , ומונאקו ירצה לבקר במקומות אחרים. אחד המקומות האלו הוא חבל הלואר שבו נגעתי כמובן על קצה קצהו של מזלג. צרפת כולה וחבל הלואר בעצמו אזור מדהים להרבה יותר מטיול אחד של שבוע ימים. מי שזמנו בידיו יכול להסתובב שם חודש ולעשות חיים משוגעים.


המסלול השנtrzי שעליו רציתי להמליץ הוא חבל נורמנדי. אותו חבל מפורסם ששם אירעה הפלישה לצרפת במלחמת העולם השנייה. אותו מבצע מפורסם מבצע "אוברלורד" של הפלישה לנורמנדי היה מבצע הנחיתה מהים הגדול בעולם עד היום. ברית של כוחות מרחבי העולם בפיקוד גנרל אייזנהאואר נחתה ביוני 1944 על חופי צרפת והמשיכה בתנועה חדה לתוככי הרייך. אותה מערכה שהחלה בצרפת הביאה לאחר כשנה לסיומה של המלחמה הנוראה הלא היא מלחמת העולם השנייה. חופי הפלישה והעיירות שבחבל נורמנדי מהוות אתר תיירות אחד גדול. החוף שנושק לאוקיינוס האטלנטי משובץ בעיירות נופש יוקרתיות כפרים צרפתים חקלאים וחוף משגע ביופיו. למרות שאפשר לטייל ברכבת גם למסלול הזה כדאי להצטייד ברכב שכור מהארץ ולתכנן את מקומות הלינה לפחות ללילה הראשון.


ננחת באזור פריז, כל טיסה שתמצאו גם לשארל דה גול וגם לאורלי היא טיסה טובה. נצטייד ברכב שכור ונצא לדרך. נשים פעמינו מערבה לכיוון החוף של האוקיינוס האטלנטי. אחרי כשעה נסיעה נגיע לעיר רואן. העיר נמצאת בדרך לחוף האטלנטי והיא חשובה מבחינה היסטורית. בעיר רואן לחמה ג'אן דארק במלחמות הצרפתים מול האנגלים. אותה עלמה צעירה שכונתה הבתולה מאורליאן הייתה בגיל 17 – 19 ואף הגיע לדרגת גנרל. היא נשפטה למוות והועלתה על המוקד בכנסייה בעיר העתיקה. העיר עתיקה עצמה יפה מאד ושווה לעשות טיול רגלי של שעתיים במרכז העיר מבית העיריה ששם נמצא פסלו של שארל דה גול נמשיך לכיוון הנהר ולקתדרלת רואן ואחר כך בתנועה מעגלית חזרה לחנייה.

שווה לעצור לארוחת צהרים במסעדות הרבות בעיר העתיקה או סתם להתחזק בקורסון שוקולד או חמאה עם קפה צרפתי משובח. וזאת כמובן שהחיים יחזרו לשגרה ננצל את הצהריים או אחר הצהרים הנוח לשבת ולראות את הצרפתים בעיסוקם. שנסיים עם רואן נמשיך עוד כשעה וחצי מערבה לכיוון העיירות טרוביל ודוביל. שתי העיירות החלו את דרכם ככפרי דייגים על חוף האוקיינוס האטלנטי. במחצית שנות ה- 90 ביקרו הציירים מונה ובודן בעיירות והתאהבו בהם. בודן אף צייר את העיר באופן מיוחד ואותו הציור התגלגל לו לכאן לארץ והוא מוצג במוזיאון תל אביב. פרסומם של הציירים וההתפתחות של התחבורה הציבורית קרב את התיירות מפריז אל החוף ושתי העיירות הקטנות תפשו תאוצה ענקית והפכו להיות אחד ממקומות הנופש היוקרתיים ביותר בצרפת ובעולם. רבים מעשירי צרפת ואירופה מחזיקים בעיירות בתי נופש לצד עשרות מלונות פאר גם של חברות גדולות וגם מלונות בוטיק. אני ממליץ לפחות את הלילה הראשון לבלות על שפת האוקיינוס ולפחות פעם אחת לקום בבוקר עם נוף לאוקיינוס האטלנטי. אם איתרע מזלכם ולא זכיתם לחדר עם נוף רוב חדרי האוכל של המלונות כן נמצאים לכיוון הים וגם ארוחת בוקר לנוף הנפלא שווה לפחות פעם אחת.

 

יש בעיירות מספר אתרים לביקור אבל העיקר שם זה חופי הים של האוקיינוס האטלנטי והשיק שנראה לעין סתם מטיול ברחובות. כמות הבתים היפים עם גנים פורחים פשוט מעוררים קנאה. המקום נקי ומסודר וממש תענוג להיום גם בדוביל וגם בטרוביל לפחות יום אחד.
לאחר לינה וביקור בדוביל ובטרוביל נמשיך את הסיור בנורמנדי. את הסיור בנורמנדי אפשר לעשות שיטות מי שאוהב להחליף כל יום מקום לינה ימשיך דרומה עד לחופי הפלישה לצרפת חוף אומהה בחוף עצמו בית קברות לחללי הפלישה בתוכם גם יהודים רבים שלחמו במסגרות הצבאות השונים נגד הצורר הנאצי

האנדרטה בחוף עצמו מרשימה ביותר ובמיוחד מה שכתוב עליה
No Mission Too Difficult. No Sacrifice Too Great. Duty First!
אין משימה קשה מידי אין הקרבה גדולה מידי החובה קודמת זהו הסלוגן של דיביזיית הח"יר הראשונה שהיא היחידה הצבאית העתיקה ביותר של הצבא האמריקאי שנטלה חלק בקרבות החוד בחוף אומהה.


בכפרים על יד הרבה מאד מוזיאונים קטנים עם ציוד ומפות והמון חומר למי שירצה להעמיק בכך. מי שפחות מעניין אותו יוכל לצפות שוב בסרט הנפלא להציל את טוראי ראין. בסרט עושה הבמאי שפילברג עבודה יוצאת מהכלל בהצגת הפלישה במיוחד בחלק הראשון של הסרט. על הגבעות החולשות על החופים עמדות מבוצרות של הצבא הנאצי עם התותחים המכוונים אל הים.

אחרי החופים נמשיך לעיר קאן ללינה. בעיר יש מספר מוזיאונים וגם העיר העתיקה נחמדה. כדאי לבקר בקאן ממוריאל מוזיאון שמתאר את זוועות המלחמות וקורא לא לאלימות.

בקאן אפשר לישון לילה אחד ולהמשיך למחרת. מי שאין לו עניין בביקור במוזיאונים יכול לנסוע כחצי שעה מערבה ולעשות סיור מעגלי דרך לוק סור מאר וארומנש להיכנס לעיירה נחמדה ששמה באייה ולחזור לעוד לילה בקאן.
למחרת יש נסיעה של כשעתיים לכיוון אחד המקומות המדהימים בחוף האטלנטי של צרפת הלא הוא המנזר המפורסם מון סאן מישל. המנזר הוקם על אי שנמצא על תצורת חוף מיוחדת. הגאות והשפל החזקים באזור זה מחברים ומנתקים את האי מהיבשת. כבר במאה השמינית לספירה הוקם במקום מנזר לאחר שהקדוש מיכאל בקש לבנות שם כנסייה. המקום הלך והתפתח עם השנים בגלל מקומו המיוחד. במנזר עצמו מתגוררים כ – 50 תושבים. בביקורנו במקום נשים לב לשעות הגאות והשפל. החנייה עצמה גלויה לעין בזמן השפל ומתכסה במים עם הגאות. מומלץ לטפס על למעלה דרך רוחב צר של חנויות מזכרות ולעשות תצפית על האטלנטי ועל היבשת מנגד.

צילום ארז אילן
צילום ארז אילן

מומלץ לטייל באזור כולו וגם לישון באזור לפחות לילה אחד. מי שיש לו זמן יוכל להמשיך דרומה על החוף של האטלנטי דרך העיירות לה רושל עד העיר בורדו שב כדאי להתענג על המטבח הצרפתי עם יין משובח מהאזור. אחר כך אפשר לעלות צפונה דרך לימוז המוכרת לאוהדי מכבי תל אביב בתקופה של גביע אירופה לאלופות. מי שאצה לו הדרך יחל בחזרה לפריז כ – 5 שעות נסיעה. לא כדאי לתכנן את זה ביום האחרון. התנועה מסביב לפריז איומה. מסיב לעיר שני כבישי טבעת האחד חיצוני והשני בטבעת יותר רחבה. הכביש הפנימי פרפריק אינטריור פקוק בדרך כלל כל שעות היום ולכן קחו בחשבון עוד לילה אחד בפריז לפני שחוזרים ארצה. נורמנדי וצרפת הם פנינה ומה שנשאר זה להתחסן ולטוס אני תקווה שאתם קוראים נחמדים התחסנתם אז מה שנשאר זה לחכות להם
נשתמע

ארז אילן
מדריך טיולים חברת השטיח המעופף
ויועץ תיירות לפרויקטים.

השאר תשובה

Please enter your comment!
Please enter your name here